Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Въздействието върху околната среда от авиационната дейност беше обсъдено в РВД 26.11.2013
Голям размер

В сградата на ДП „Ръководство на въздушното движение“ днес се проведе първата официална среща на форума Съвместно управление на въздействието върху околната среда от авиационните дейности в районите на летищата София, Варна, Бургас, Пловдив и Горна Оряховица (СУВОС).

Форумът е учреден в изпълнение на европейските изисквания в областта на авиацията и е в съответствие с една от мерките в областта на околната среда, заложена в Европейския план за въвеждане на Единно европейско небе (ESSIP). Целта на дейностите по тази мярка е минимизиране на шумовото замърсяване и емисиите на газове от експлоатация на въздухоплавателните средства в районите на летищата, както и намаляване на ефекта на замърсяване от противообледенителни процедури. За постигането на тази обща цел, както и на други специфични цели, се създава структуриран форум за всяко летище, в който участват т.нар. оперативни заинтересовани страни – доставчикът на аеронавигационно обслужване (ДАНО), летищният оператор и авиационните оператори, ползващи даденото летище. Установяването на СУВОС, като широко разпространена практика в Европа до края на 2015 г., е един от приоритетите на Европейския генерален план за управление на въздушното движение (ATM Master Plan).

През последната година бяха проведени две предварителни срещи с участието на представители от всички заинтересовани страни. Целият процес на подготовка е проведен с подкрепата на представители на Европейската агенция за безопасност на въздухоплаването ЕВРОКОНТРОЛ и в съответствие с тяхното Ръководство за прилагане на съвместно управление на околната среда в района на летищата.

Изготвени са два документа, описващи визията, целите и методологията на работа на СУВОС – „Обща визия за околната среда“ и „Правилник за дейността на Съвет за СУВОС“, които са одобрени и подписани от ръководствата на ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация“ към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, ДП „Ръководство на въздушното движение“, „Летище София“ ЕАД, „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД, „Летище Пловдив“ ЕАД, „Летище Горна Оряховица“ ЕАД, „България Ер“ (Bulgaria Air), „Ер Виа“ (Air Via) и „Уиз Еър“ (Wizz Air).

Общата визия на участниците в СУВОС включва прилагане на следните политики:

  • Подкрепа за постигане на съответствие с правила и регламенти, в областта на околната среда.
  • Планиране и реализиране на постоянни подобрения при експлоатацията на въздухоплавателни средства (ВС), за да се предпази качеството на живот на съседните общности, да се съхранят ограничените ресурси и намали въздействието върху околната среда от авиацията, подобрявайки нейното устойчиво развитие.
  • Осигуряване на адекватна и точна информация и споделяне на информация между оперативните заинтересовани страни за всички проекти, планове или други предложения, които могат да имат последствия за околната среда.
  • Ефикасно ангажиране на заинтересованите страни, включително широк кръг участници от авиационната индустрия, регулаторни органи, общини, органи за териториално планиране, НПО и съседни на летището общности, за да се осигури разбиране на проблемите и притесненията относно въздействието върху околната среда от експлоатацията на ВС и др.

На първата среща бяха обсъдени въпроси, свързани с:

  • Показателите за ефективност в областта на околната среда, съгласно Регламент за изпълнение (EС) № 390/2013 за определяне на схема за ефективност на аеронавигационното обслужване и мрежовите функции.
  • Нуждите от обмен на информация между оперативните заинтересовани страни и мерки за подобряване спазването на маршрутите и оперативните ограничения за контрол на нивото на шума в района на летище София.
  • Организационни въпроси.

Съветът за СУВОС ще се събира според нуждите, но не по-рядко от два пъти на година.

  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Март
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed