Последната актуална информация на тази версия на МТИТС е от 19 октомври 2016 г.
Можете да достъпите новата версия, както и актуална информация от тук.
Ивайло Московски: Координацията и сътрудничеството между Черноморските държави е от ключово значение за развитието на синята икономика 24.03.2015
Голям размер

Използването на възможностите на морския сектор за постигане на икономически и социален напредък придобива все по-голямо значение, и държавите с излаз на море, трябва оптимално да използват този ресурс. Това каза министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски при откриването на международна конференция „Интелигентен и син растеж - нови възможности за синята икономика в региона на Черно море“. Форумът се организира съвместно от Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Европейската Комисия.

Първата конференция, посветена на развитието на синята икономика в Черно море, се проведе в началото на миналата година в Букурещ. „С организирането на подобни събития правим важна стъпка към задълбочаване на сътрудничеството и обмена на информация между държавите от региона, с оглед на постигането на интегриран подход в развитието на отделните сектори, имащи отношение към морето“, каза министър Московски. Той допълни, че днешният форум е добра възможност да се отчете какво е постигнато през тази една година и да бъдат обсъдени ключови въпроси, които в дългосрочен план ще определят ролята на синята икономика в Черно море.

„Нашите основни приоритети в областта на морския транспорт са свързани с развитие и модернизация на пристанищата, повишаване на качеството на услугите, прилагане на интелигентни транспортни системи, сигурност и безопасност на превозите, както и ограничаване на вредните емисии от корабоплаването“, заяви Ивайло Московски. В рамките на конференцията се дискутират въпроси, свързани още с риболова, генерирането на заетост, привличането на крайбрежен и круизен туризъм, цялостната бизнес среда, правната рамка, свързана с морското дело, възможностите за партньорство и ролята на морските клъстери и мрежи.

В откриването на конференцията участва и Кармену Вела, европейски комисар по въпросите на околната среда, морското дело и рибарството. Той призова държавите от Черноморския регион максимално да използват възможностите за финансиране на проекти с участието на няколко страни. По думите му, Европейската комисия изцяло ще подкрепи такива инициативи.

Участие във форума взеха и делегации от Румъния, Украйна, Молдова, Грузия, както и представители на редица черноморски организации.

По-късно през деня в рамките на двустранна среща между министър Ивайло Московски и комисар Кармену Вела двамата обсъдиха предприемането на координирани действия за постигане на интегрирана морска политика, които са свързани с развитието на морското наблюдение, морското пространствено планиране, интегрирано управление на крайбрежните зони, както и подобряване на научното сътрудничество и познанията за морската среда.


  • КОНЦЕСИЯ НА ЛЕТИЩЕ СОФИЯ
  • Концесии – актуално
  • е-услуги
  • Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013
  • 940 9400
  • 150-години МСД
  • Обществен съвет
  • Стратегия за пътна безопасност
  • БДЖ онлайн продажби
  • Национална стратегия за развитието на широколентовия достъп
  • Цифрова програма за Европа
  • Открито управление
  • Отворени данни
  • Общоевропейски телефонни номера 116
Архив - Април
Пон Вт Ср Чет Пет Съб Нед
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  

Новини

Пощенска карта в колекционерски тираж отбелязва 120 години българското морско търговско корабоплаване
Министър Московски откри церемонията по случай 125-та годишнина на ТСВ
Министър Московски отвори офертите за концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад“ и на Централна жп гара Пловдив

Актуално за министерството

Предложения за отбелязване чрез пощенски марки и пощенски продукти на значими събития, годишнини и чествания през 2017 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е бенефициент по проект "Сътрудничество и координация по TEN-T коридорите от основната мрежа, преминаващи през България", финансиран по Многогодишната работна програма на Механизма за свързване на Европа
Резултати, одобрени от Управляващия комитет по TEN-T проект „Sea2Sea” за разработване на мултимодален коридор за товарни превози, свързващ Егейско с Черно море.

България в Шенген

{structural_funds}

SOLVIT

Вход в системата

RSS feed